Dermatoloji (Cildiye)


Cilt Hastalıkları

Cilt hastalıkları bölümümüzde hem erişkin hem de çocuk hastalar muayene ve tedavi edilmektedir.Kliniğimizde yapılan belli başlı uygulamalar;

Dermatoskopi ve Ben Haritalandırılması

Dermatoskopi pigmente lezyonların (benlerin) cerrahi öncesinde iyi veya kötü huylu olup olmadığını ayırmada ve buna dayanarak lezyonun çıkarılıp çıkarılmamasına karar vermede faydalı olan yüzeysel deri mikroskobudur. Bölümümüze bu yakınma ile başvuran her hastaya uygulanmaktadır.

Çok sayıda beni olan hastalarda benlerin klinik ve mikroskobik takiplerinin yapılabilmesi için özel bir cihaz kullanılarak ben haritalandırılması yapılmaktadır.

Deri Alerji Testleri

Temas edilen maddelere karşı reaksiyon geliştirmiş (kontakt dermatit) olan hastalarda bu reaksiyonun alerjik olup olmadığını ve alerjik ise hangi maddenin alerjen olduğunu belirlemede 'deri yama' testi kullanılmaktadır.

Ürtiker, atopik dermatit veya ilaç alerjisi öyküsü olan hastalarda ise temas edilen, solunan veya tüketilen maddelere yönelik alerjinin saptanmasında 'deri prick testleri' uygulanmaktadır.

Fototerapi (Işık Tedavisi)

Pisoriyazis(Sedef Hastalığı)başta olmak üzere birçok deri hastalığının tedavisinde yararlanılan fototerapide değişik dalga boyutlarına sahip ' ultraviyole ışınlarından (UVB veya UVA) yararlanılmaktadır. Bölümümüzde şu anda tüm vücuda darband UVB verebilen kabin ve aletler, lokal olarak UVA verebilen donanımlar bulunmaktadır.

Girişimsel Dermatoloji

Bu ünitemizde tanısal olarak deri lezyonlarından gereklilik ölçüsünde değişik yöntemlerle (dikişli veya dikişsiz) biyopsiler (parça) alınmaktadır.

Siğil, molluskum, seboreik ve aktinik keratozların kriyo (dondurarak) ve elektrokoter (yakarak) ile tedavileri veya kimyasal yakma işlemleri uygulanmaktadır. Ayrıca, yüzeyel deri tümörlerinin ve pigmente lezyonların tanı ve tedavisi cerrahi olarak çıkartılarak gerçekleştirilmektedir.

Tüm bu işlemler hastanın muayenesi sonrasında muayene eden doktorun önerisi doğrultusunda yapılmaktadır.

Zührevi (Venereoloji) Hastalıklar

Dermatolojinin uzmanlık alanı içindebulunan cinsel ilişki ile bulaşan hastalıkların tanı ve tedavisinin yanı sıra bu alanda koruyucu hekimlik hizmeti de verilebilecektir.

Kozmetoloji: Bölümümüzde kırışıklık tedavisinde kullanılanbotulinum toksini (botox} veya dolgu maddelerinin enjeksiyonları, çeşitli asitlerle kimyasal soyma yöntemleri doktorlarımız tarafından uygulanmaktadır.Yüzdekitelenjiektaziler (çatlakdamarlar) ve özellikle bacaklardaki yüzeyelvariközvenlerin (damarların) tedavisi de lazerle yapılmaktadır. Bacaktaki variközvenlerin tedavisinde skleroterapi de uygulanmaktadır.

Kahverengi lekelerin ve bölgesel kılcal damar genişlemelerinin yok edilmesi, istenmeyen kılların ortadan kaldırılması (epilasyon1) ve derinin gençleştirilmesi farklı lazer teknikleriyle, dermatolog uygulaması ve takibi altında gerçekleştirilmektedir.
  • Hekimlerimiz


    Dermatoloji (Cildiye)    Dermatoloji (Cildiye)    Dermatoloji (Cildiye)