Sünnet

Sünnet

Sünnet penisin saran deri parçasının uç kısmının kesilerek çıkarılmasıdır.

Normal penis gelişimi sırasında bu deri penis uç kısmına yapışıktır. Beş yaşına kadar çocukların %75’inde normal olarak yapışıklık mevcuttur. Zaman içerisinde bu oran azalır.

Sünnetin faydaları:

Sünnet, tartışmalarının en sık yaşandığı cerrahi girişim olma özelliğini halen korumaktadır. Genel kanı sünnet yapılmasının penis ve kadınlarda rahim ağzı kanserini önlediği, başta AIDS olmak üzere cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma riskini azalttığı ve idrar yolu enfeksiyonu gelişmesini engellediği şeklindedir.

Sünnet hangi durumlarda yapılır?

Dünya üzerinde sünnet sıklıkla dini veya kültürel inançlar nedeniyle yapılmaktadır. Ancak, sünnetin gerekli olduğu çeşitli tıbbi durumlar da vardır:

  • Penis başı iltihabı

  • Fimozis

  • Parafimozis

  • Çok uzun sünnet derisi

  • AIDS ve benzeri hastalıkların yaygın olduğu bölgelerde koruyucu amaçlı

  • Penis kanserinden korunma amaçlı

  • İdrar yollarındaki problem nedeniyle sık idrar yolu enfeksiyonu geçiren çocuklarda korunma amaçlı

  • Penis yaralanmaları (travma) sonrasında

Sünnet ne zaman yapılmalı?

Sünnetin zamanlaması ile ilgili net bir veri yoktur. Ancak, tıbbi olarak sünnetin zorunlu olduğu durumlarda her zaman yapılabilir. Asıl nokta işlem sırasında seçilecek anestezik yöntemdir. Altı yaşından sonra psikolojik olarak iyi hazırlanmış (işlemin niçin ve nasıl yapılacağını anlayabilecek durumda ise) bölgesel uyuşturma ile sünnet gerçekleştirilmelidir. Daha küçük yaşlarda çocuklarda ise sünnet sırasında çocuğun psikolojisinin etkilenmemesi için sünnet daha ileri yaşlara ertelenebilir ya da anestezi altında gerçekleştirilir. Özellikle iki-üç yaşından daha ufak çocuklarda anestezi altında yapılması tercih edilmelidir.

Sünneti kim yapmalı?

Sünnet bir cerrahi işlemdir, mutlaka cerrahi eğitimi almış hekim tarafından ve hastane ortamında yapılmalıdır. Aksi takdirde kanama, enfeksiyon, hatalı sünnet gibi sorunlar çıkabilir.

Sünnet sonrasında ne gibi sorunlar yaşanabilir?

Uzman hekim tarafından yapılan sünnet sonrası nadir olarak sorun çıkar. En sık görülen problemler kanama, yara yeri enfeksiyonu, fazla veya az deri çıkarılması, dış idrar deliğinde daralmadır. Ancak, çok nadiren de olsa çok ciddi kanamalar, penis başının kesilmesi, idrar yoluna hasar verilmesi gibi sorunlar da görülebilir. Bir sağlık kurumunda uygun şartlar altında yapılan sünnetlerde sorun çıkması nadirdir.

Sünnet sonrası erken dönemde en sık karşılaşılan sıkıntı az miktarda da olsa kesi yerinden olan kanamalardır. Diğer bir sorun da sünnet sonrasında pansumanın çıkarılması sırasında yara kabuğunun kalkması ve az miktarda kanamanın yaşanmasıdır. Genellikle kendi kendini sınırlayabilen bu kanama ile karşılaşmamak için en doğrusu pansumanın kendi kendine düşmesini beklemektir. Sünnetten sonraki 3 gün pansumanı açmamak, üçüncü gün sonunda ılık su dolu bir leğene günde 10-15 dakika kadar süre ile oturma banyosu yapılması pansumanın kendi kendine düşmesi için yeterlidir. Bunun dışında antibiyotikli kremlerin ince bir tabaka şeklinde yara yerinin üstüne uygulanması da (5-7 gün) faydalı olacaktır. Diğer karşılaşılan sıkıntılardan biri de sünnet sonrası 2 -3 gün süren ağrıdır. Bu dönemde uygun ağrı kesici ilaçların kullanılmasında sakınca yoktur. 

Op. Dr. Aydın ÖZGÜL
Üroloji Uzmanı


Anahtar Kelimeler Sünnet