Refraktif Lens Değişimi

Refraktif Lens Değişimi

Şeffaf lens değişimi olarak da adlandırılan “refraktif lens değişimi” gözlük numaraları lazerle düzeltilemeyecek kadar yüksek olan uzak ve yakın görme bozukluğu bulunan kişiler için refraktif cerrahiden daha iyi bir seçenek olabilir.

 

Refraktif lens değişimi cerrahisinde  göz kırma kusurlarını düzeltmek için gözdeki şeffaf doğal lens yapay bir göz içi lensi ile değiştirilir ve daha net odaklanma sağlanarak gözlük ihtiyacı ortadan kaldırılır.

 

Prosedür neredeyse katarakt ameliyatı ile aynıdır. Buradaki fark, kataraktı olmadığı halde bir göze erken katarakt ameliyatı yapılmasıdır. Bu nedenle, refraktif lens değişimi yapılmış kişilerde ilerde katarakt gelişimi riski ortadan kalkar. Katarakt cerrahisinde olduğu gibi görme ihtiyacına ve gözlerin sağlığına bağlı olarak doğal lensin yerine konacak yapay lens uzak ayarlı (tek odaklı) ya da uzak-yakın ayarlı (multifokal) bir lens olarak seçilebilir.

 

Göz içi lenslerinde "herkese uyan tek bir beden" yoktur, göz doktorunuz bireysel ihtiyaçlarınıza göre en uygun lensi önerecektir.

 

Refraktif Lens Değişimi Prosedürü:

 

Refraktif lens değişimi yaklaşık 15 dakika sürer ve ayaktan tedavi bazında yapılır. Her göze genellikle bir hafta arayla ayrı ayrı cerrahi yapılır.

 

Uyuşturucu anestezik damlalar cerrahi sırasında kullanılır, bu nedenle tipik olarak rahatsızlık olmaz. Çoğu insan ameliyattan sonra anında görme gelişimi olduğunu bildirmektedir. Ancak iyileşme, refraktif lens değişiminden sonraki bir hafta sürer ve görme giderek iyileşir. Ameliyat sonrası bu sürede hastalar normal günlük aktivitelerine devam ederler.

 

Normalde gözünüzde göz içi lensini hissetmezsiniz ve lens implantı gözünüzün içinde olduğu, kontakt lens gibi yüzeyde olmadığı için başkaları tarafından görülmez. Yapay göz içi lensi doğal lensinizin yerine kalıcı bir alternatiftir ve ömrün sonuna kadar dayanacak şekilde tasarlanmıştır.

 

Refraktif Lens Değişiminden Sonra Görme

 

Refraktif lens değişiminden sonra gözlük veya kontakt lens kullanmanız gerekip gerekmediği göz içi lensin türüne bağlıdır.

 

Monofokal (tek odaklı) yapay göz içi lensler katarakt cerrahisinde ve refraktif lens değişiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Mükemmel görüş ve kontrast duyarlılığı sunarlar. Ancak tek odaklı yapay lensler yalnızca bir mesafeye odaklanmak üzere tasarlandığından okumak ve bilgisayarda çalışmak gibi yakın işler için gözlüğe ihtiyacınız olacaktır.

 

Göz içine multifokal (çok odaklı) yapay lenslerin konması halinde, yakın ve uzak mesafeleri gözlüksüz görmek ameliyat olanların %90'ında mümkün olabilmektedir. Ancak çok odaklı lens takıldığında hasta gözlüksüz olarak uzağı ve yakını iyi görürken, 40 cm ile 2 metre arasında kalan ara mesafe olarak tanımlanan mesafeyi net göremez.

 

Son zamanlarda uygulanmakta olan, akıllı lens olarak da bilinen trifokal (3 odaklı) lensler daha önceki lenslerde olmayan ara mesafeyi net gösterme özelliğine sahiptir. Bu mesafe yakın mesafeden televizyon izleyen, bilgisayar kullanan ya da mutfak tezgâhı uzaklığındaki mesafeyi net görmesi gereken kişilerde kolaylık sağlamaktadır.  

 

Refraktif lens değişiminden 3 ay sonra derece kalması halinde, dereceleri ortadan kaldırmak için ilave lazer tedavisi yapılabilir.