Kalp Hastalıklarında Bitkisel Tedaviler

Kalp Hastalıklarında Bitkisel Tedaviler

Kalp ve damar  hastalıklarının dünya çapında en önde gelen ölüm nedeni  olduğu gösterilmiştir. Bu nedenle kalp ve damar hastalıklarının önlenmesi ya da tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Geleneksel olarak kullanılan ilaçlarla tedavi yapılmakta ve faydalı olunmaya çalışılmaktadır.Bununla beraber önemli bir hasta grubuna karşı etkin tedavi yapılamamaktadır.

Kalp ve damar hastalıklarının çok önemli bir kısmı  yağlı plaklar olarak tanımlayabileceğimiz aterosklerotik plaklardan oluşmaktadır. Bu plakların oluşması ve ilerlemesinde kötü kolesterol olarak tanımlanan LDL kolesterol,  damar iltihabi durum ve oksidatif stres dediğimiz  çeşitli mekanizmalar görev almaktadır. Kalp  ve damar hastalıkları dahil olmak üzere birçok kronik hastalığın tedavisinde  bitkisel  temelli yaklaşımlar önemli bir ajan olarak karşımıza çıkmaktadır. Klasik tedavilerin aksine bitkisel tedavileri kullanarak, hastalığa neden olabilen birçok mekanizmanın tümüne etki yapılabilir. Yani çok yönlü tedavi kullanılarak daha etkin tedavi sağlanabilir.

Bu noktada oldukça önemli bir bitkisel üründen bahsetmek gerekir:GİNSENG. Botanik ismi Panax olup yunanca  her şeye iyi gelen ve iyileştiren anlamındadır. İçinde ginsenozitdediğimiz  300 farklı  bileşiğin  bulunduğu gösterilmiştir. Ginseng kullanılarak yapılan 20 farklı çalışmada damar tıkanıklığına karşı koruyucu  olduğu gösterilmiştir. Bununla beraber oluşmuş damar tıkanıklıklarında da faydalı olduğu gösterilmiştir.

Damar hastalıklarına karşı ginseng kullanmak istediğimizde bazı şeylere dikkat etmek önemlidir. Öncelikle coumadin gibi kan sulandırıcı ilaç kullanan hastaların ginseng  kullanmamasında fayda vardır. Ek olarak hamilelerin ve çocuk hastaların kullanmaması gerekir. Şeker hastalarının ginseng kullanımı ile kan şekerlerinde düşme oluşabileceğini bilmeleri gereklidir.

Bitkisel ürünlerin kalitesi de çok önemlidir. Bu nedenle herhangi bir panax ginseng yerine doktorunuzun önerebileceği, kaliteli olduğu bilinen bir panax ginseng kullanmak gereklidir.