Ramazan Ayında Tatlı Tüketimi Hakkında Dyt. Burcu Büşra Aydın Sizleri Bilgilendiriyor

Ramazan Ayında Tatlı Tüketimi Hakkında Dyt. Burcu Büşra Aydın Sizleri Bilgilendiriyor

Ramazan ayında bilindiği gibi beslenme şeklimiz ve yaşam tarzımız değişiyor. Normal bir zamana göre öğün sayılarımız ve düzenimiz değişiyor.

Gün içinde enerjiye en çok ihtiyaç duyduğumuz saatlerde 16 saate kadar açlık yaşıyoruz. Bununla beraber düşen kan şekeri sonucunda tatlı isteği ve tatlıya yönelim artıyor.

Peki ramazan ayında tatlı tüketebilir miyiz? Ne sıklıkla tatlı tüketebiliriz? Ne tür tatlılar tüketebiliriz? Tatlı tüketimiyle ilgili en çok aldığım sorular bunlar oluyor.

Ramazan ayında iftardan yaklaşık 2  saat sonra, ara öğününüz yerine haftada en fazla 2 gün tatlı tüketilebilir. Tatlı olarak ise genellikle sütlü veya meyveli tatlılar tercih ederk hem besleyiciliği yüksek tutmuş oluruz, hem de rafine karbonhidratı en düşük seviyede almış oluruz. Mesela sütlaç, güllaç ve dondurma gibi tatlılar tercih edilebilir.

Bu tatlıları evde yapıyorsak tatlandırmak için şeker yerine meyve tercih edilirse hem tatlı ihtiyacımız giderilmiş olur hem de daha besleyici bir ara öğün yapmış oluruz. Ramazan ayında konstipasyon (kabızlık) çok sık karşılaştığımız bir problem olduğu için meyvelerle posa alımı bu konuda da yardımcı olacaktır. Dondurma tercihimizde de gerçek sütle yapılan maraş dondurmalarına yönelmek daha doğru bir seçim olacaktır.

Şerbetli tatlı tüketiminde ise kullanılan rafine karbonhidratın miktarı ve pişirme tekniğinden dolayı kan şekerini yükseltme hızı daha fazla olduğu için, çok tavsiye edilmemekle birlikte, nadiren de olsaporsiyon aşımı olmadan tüketilebilir.