Kolonoskopi Hakkında Merak Edilen Sorular

Kolonoskopi Hakkında Merak Edilen Sorular

İşlem öğleden sonra, sabah yemek yiyebilir miyim?

Hayır. İşlem sırasında güvenliğinizi sağlamak için midenin boş olması önemlidir. İşlem sırasında midede bulunan herhangi bir yiyecek veya sıvı, bu içeriği akciğerlere Aspire etme riski taşır ve bu da aspirasyon pnömonisi adı verilen ciddi bir komplikasyona yol açar.

 

Kolonoskopiden bir gün önce katı yemek yedim, sorun olur mu?

Kolonoskopi yapılırken barsakların tam boşalmış olması lazım. Barsaklarda az da olsa kalan atıklar doktorun görmesini engelleyebilir. Bu durumda işlemin iptal edilip tekrarlanmasını gerektirebilir. Uygulamadan  bir gün önce yanlışlıkla herhangi bir katı yiyecek yerseniz, lütfen doktorunuza tanışın.

 

İşlemden bir gün önce ve gün içinde hangi ilaçları alabilirim?

 İşleminizden bir gün önce ilaçlarınızı normalde yaptığınız gibi alın. Bununla birlikte, hazırlık günü ağızdan alacağınız ilaçlar için barsaklarınızın hızlıca boşalacağını bilin. Belirli bir ilaç(lar) hakkında sorularınız varsa, lütfen doktorunuza danışın.

 

Şeker hastasıyım. İnsülinimi alabiliyor muyum?

Lütfen kan şekerinizi her zamanki gibi kontrol edin.İnsülin dozun da ve uygulama zamanın da değişiklik olabilir, işlemden önce size bu ilacı veren  doktora ve işlemi yapacak doktora bu soruyu sorun.

 

Regl dönemi geçiriyorum. Kolonoskopi randevumu ertelemeli miyim?

Hayır. Adet döneminiz de kolonoskopi yaptırabilirsiniz.

 

Demir haplarımı almaya devam edebilir miyim?

Hayır. Demir hapları dışkıyı koyulaştırır. Bu da hazırlığınız çok iyi değilse doktorun  görmesini engelleyebilir..İşlemden en az bir hafta önce ağızdan demir  haplarını kesmenizi tavsiye ederiz

 

Yarın kolonoskopi olacağım. Kolon hazırlığıma zamanında başladım ama şimdi ishal ve/veya şişkinlik hissi yaşıyorum. Ne yapmalıyım?

Barsak temizleyici ilaçlar bazen karın ağrısı,gurultu, şişkinlik hissi  yapabilir. Bunun için herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur. Bulgular sizi çok rahatsız ediyorsa doktorunuza danışabilirsiniz.

 

Op. Dr. Murat Aydın - Ersoy Hastanesi