Pandemi Döneminde Kolonoskopi ve Gastroskopi Yaptırılabilir mi?

Pandemi Döneminde Kolonoskopi ve Gastroskopi Yaptırılabilir mi?

COVİD-19 endişeleri nedeniyle kolonoskopilerini erteleyen insanlar için bazı tavsiyelerimiz var.

Dünya sağlık örgütü verileri ne göre  her  22 erkekten 1'i ve 24 kadından 1'i  bağırsak kanseri olmaktadır.

50 yaş altındaki hastaların coğu herhangi bir belirti vermezler ya da hemoroid, kabızlık gibi genel şikayetleri olabilir.

 

Hastaların COVİD-19 pandemisi sırasında kolonoskopi gibi rutin taramaları yaptırmaları neden önemlidir?

Kolonoskopi, bağırsakpolipleri ve erken evre bağırsak kanserini teşhis etmenin en etkili yoludur.

Ailede kolorektal kanser öyküsü olan  veya inflamatuar bağırsak hastalığı(Chron,ülseratif kolit ve benzeri) olanların bu hastalıkları fark ettikleri zaman, Bu risk faktörlerine sahip olmayanların ise 50 yaşından itibaren kolonoskopi yaptırması çok önemlidir.

Hasta kolonoskopiyi çok uzun süre ertelerse ne olabilir?

Çoğu rektal ve kolon kanseri, ilk başta asemptomatik olabilen poliplerden gelişir. Bu polipler ve yeni başlamış,yayılmamış bağırsak kanserleri en erken kolonoskopi ile tespit edilirler.Kolonoskopi ertelenir ise teşhis daha geç olacağındanbu lezyonlar büyür ve yayılabilirler.

 

Hastalar COVİD-19 pandemisi sırasında kolonoskopi yaptırma konusunda endişeleri olabilir. Bu süreçte Kolonoskopi yaptırmak Güvenli midir?

Evet, gerekli tüm önlemleri alıyoruz. Hastaneye gelen tüm hastalara Covid-19 testi yapıyoruz. Testi negatif çıkan hastalara işlemi yapıyoruz. Testi pozitif çıkan hastaların önce tedavisini yapıyor daha sonra uygun bir zaman da kolonoskopilerini yapıyoruz.

 

Kolonoskopi sırasında ne olur?

İşlemin kendisi yaklaşık 15-30 dakika sürer. İşlem uyutularak yapılır. Hasta herhangi bir ağrı hissetmez.

 

 Kolonoskopiden sonra ne olur?

Kolonoskopide anormal,patolojik bir şey görülmez ve hastanın yukarıda belirttiğimiz risk faktörü yoksa yoksa, her 10 yılda bir kolonoskopi önerilir.

 

İyi huylu Polip görülürse; Polip eksize edilir. 1-3  yıl arasın da Kontrolleri yapılır.

Kötü huylu polip görülürse; Polipin eksizyonu yapıldıktan sonra sap kısmı, bağırsak duvarına yakınlığına göre işlem yapılır.

Kanser görülürse; Polip bağırsak duvarından  yeterli mesafede alınmışsa ve sap tutulumu yoksa işlem sonrası yıllık kontrole alınır. Sap ve bağırsak duvarı tutulumu varsa ameliyat önerilir.

 

Op. Dr. Murat AYDIN - Ersoy Hastanesi