Covit-19'un Kalp Hastalıklarına Etkisi

Covit-19'un Kalp Hastalıklarına Etkisi

Korona virüs infeksiyonunun kalp hastalarına bulaşma riski diğer insanlarla aynıdır ama bulaşma olursa hastalık daha ciddi ve komplikasyonlu seyretmektedir. Kalp hastalarında ölüm oranı daha yüksek, semptom-belirtiler daha şiddetli, hastaneye yatış ve yoğun bakım gereksinimi daha fazladır.

Korona virüs temel olarak Akciğerleri tutmaktadır. Aynı zamanda kalp kasında da (miyokart) ciddi tutulum yaparak kalp yetersizliği veya ciddi-ölümcül ritim bozukluklarına yol açabilir. Ayrıca korona virüs enfeksiyonunda vücutta inflamasyon (yangı) ve damar içi pıhtılaşmaya eğilim artarak damar tıkanmasına yol açabilir. Böylece korona virüs; kalp krizi, inme, akciğer embolisi gibi ciddi ve ölümcül hastalıklara neden olabilir.

 

Pandemi nedeniyle hastaneye gitmeye korkuyoruz. Ne yapalım?

Doğal olarak bu zamanda sağlık kuruluşlarına gitmekten çekiniyoruz ama korona virüsten kaçınırken diğer ciddi hastalıkların tedavisiz kalması istenmeyen ciddi ve ölümcül sonuçlara neden olabilir. Ciddi ve artan göğüs ağrısı, çarpıntı, baygınlık, ciddi nefes darlığı, konuşma güçlüğü ve kol ve bacakta güçsüzlük hissederseniz mutlaka hastaneye gitmelisiniz.

 

Kalp ve tansiyon İlaçlarımıza devam edelim mi?

Hastalık başlangıcında bazı tansiyon ilaçları ile ilgili küçük bir şüphe vardı ama süreç içerisinde bir problem olmadığı görüldü. Kalp ve tansiyon ilaçlarınızı doktorunuza danışmadan kesmeyiniz.

En birincil tedavi şekli hasta olmamaktır. Bu yüzden özellikle kalp hastaları MASKE-MESAFE ve TEMİZLİK kurallarına herkesten çok uymak zorundadırlar. Ayrıca; sebze, meyve ve protein ağırlıklı beslenme, yeterli sıvı içme,  iyi uyku (ortalama 8 saat) ve egzersiz korona virüs enfeksiyonundan korunmak için tavsiye edilmektedir.