Gebelik ve COVİD-19

Gebelik ve COVİD-19

Hamileyseniz; Koronavirüs (Covid-19) sizi, bebeğinizi ve hamilelik sürecinizi etkileyebilir.
Koronavirüs belirtileriniz varsa doktorunuza bildirmeniz önemlidir. Ayrıca diğer tüm endişelerinizle ilgili yardım istemelisiniz.

Hamilelik ve Riskiniz
Hamile kadınların koronavirüs sebebiyle ciddi şekilde Hastalanma olasılığının daha yüksek olduğuna dair bir kanıt yoktur. Ancak, önlem olarak orta derecede risk altındaki (klinik olarak savunmasız) kişiler listesine dahil edilmiştir. Bunun nedeni, hamilelerin grip tarzı virüslerden daha fazla etkilenerek, risk altında olmalarıdır. Bu durumun koronavirüs ile oluşup-oluşmadığı belli değildir. Ancak Koronavirüsü yeni bir virüs olduğu için, hamile kadınları orta risk grubuna dahil etmek daha güvenlidir. Koronavirüsü bebeğinize doğmadan önce geçirme riskiniz vardır, Fakat Koronavirüsün düşüğe neden olacağına dair hiçbir kanıt yoktur.

Hamileyseniz Ne Yapmalısınız?

  • Ellerinizi düzenli olarak yıkayın.
  • Mümkün olduğunca evde kalın
  • Diğer insanlardan en az 2 metre (3 adım) uzakta kalmak gibi sosyal mesafe ile ilgili tavsiyelere uyun.
  • Koronavirüs belirtileri olan herkesten uzak durun.
  • Doktorunuz aksini söylenmedikçe, tüm doğum öncesi muayenelere gidin, testlerinizi yaptırın

Koronavirüs Belirtileri Varsa;
Herhangi bir koronavirüs semptomunuz varsa (ateş, halsizlik, öksürük ,kokuveya tat duyunuzda bir kayıp veya değişiklik):

    1- Evde kalın (kendinizi izole edin): Ziyaretçi kabul etmeyin. Aynı evi paylaştığınız herhangi bir kişi, semptomlarınızın başlamasından bu yana veya başlamadan 48 saat önce onlarla, yakın temas halindeyseniz, kendilerini izole  etmelidirler.

    2- Test yaptırın: Mümkün olan en kısa sürede koronavirüsünüz olup olmadığını kontrol etmek için bir test yaptırın. Birlikte yaşadığınız herkes, semptomları varsa mutlaka test yaptırmalıdır.

    3- Doktorunuz ve doğum ekibinizle konuşun: Size ne yapacağınızı önereceklerdir. Bazı hamilelik randevularınızı yeniden rezerve etmeniz veya çevrimiçi, telefonla veya video konsültasyonu olarak almanız gerekebilir.


Doğumdan Sonra:

Doğumdan sonra bebeğinizi emzirin. Emzirmenin yararları ve koruması önemlidir. 
Koronavirüsün bebeğinize anne sütünden geçebileceğine dair hiçbir kanıt yoktur. 

 


Anahtar Kelimeler Gebelik ve COVİD-19