Hamilelikte Folik Asit Kullanımı

Hamilelikte Folik Asit Kullanımı

Folik Asit Neden Kullanılır?

Folik asitin her hamilelikte önerilmesinin nedeni, folik asiti kullanmayan gebeliklerde kullananlara göre bebekte anomalilerin daha fazla görülmesidir. Bu anomaliler nöral tüp defekti denilen (halk arasında bebeğin sırtında açıklık şeklinde ifade edilir) spina bifida, anensefali gibi anomalilerdir.

Bebeğin merkezi sinir sisteminin gelişmesinde folik asit alınması çok önemlidir. Folik asit vücutta depolanmadığı, gebelik süresince normalden fazlasına gerek duyulduğu ve doğal gıdalarla yeterince karşılanmadığı için her gün alınmalıdır. Folik asit desteği ile bebeğin beyin dokusundan başlayıp omuriliğini içine alan yapıda oluşan nöral tüp defekti riski anlamlı bir şekilde azaltılmış olur.

Folik Asit Kullanmaya Ne Zaman Başlamalı?

Folik asitten maksimum fayda sağlamak için gebe kalındığında değil, gebelikten 3 ay önce başlanması gerekir. Ne zaman hamile kalınacağı kesin bilinemeyeceği için hamilelik planlayan herkesin folik asit kullanmaya başlaması gerekir. 3 ayda hamilelik oluşmasa bile daha uzun süre kullanılmasında sakınca yoktur.

Folik Asit Ne Zamana Kadar Kullanılmalı?

Folik asit kullanımı hamileliğin 3. ayı (12. haftası) bitene kadar sürmelidir.