Görüşmeyi Başlat
1
Bilgi almak ister misiniz?
Kodu Tara
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
ONLİNE MUAYENE
ONLİNE RANDEVU
SONUÇLARI GÖR

Boyun Fıtığı ( SERVİKAL DİSK HERNİSİ)

Boyun Fıtığı ( SERVİKAL DİSK HERNİSİ)
05.06.2023

Boyun Fıtığı ( SERVİKAL DİSK HERNİSİ)

Yaygın olarak kaymış disk olarak bilinen boyun fıtığı, intervertebral diskin orta kısmının omurilik kanalına doğru çıkıntı yaptığı bir durumdur. Bu tipik olarak, yumuşak bir iç çekirdeği çevreleyen sert fibröz halka şeklindeki halkadaki bir yırtılma nedeniyle oluşur ve bu da daha yumuşak malzemenin herniasyonuna neden olur. Yaşlanma en yaygın nedendir, ancak travma da disk herniasyonlarına neden olabilir.
En yaygın olarak bu, omurganın en alt kısmında meydana gelir. Bu çıkıntı genellikle spinal kanalın bir tarafında, bir sinir kökünün kanaldan ayrıldığı noktada meydana gelir. Sinirin sıkışması, deri ve kasın o sinir kökünün beslediği kısmında ağrı, uyuşma ve güçsüzlüğe neden olur.
BELİRTİLER
Servikal diskler boyun, omuz ve kollarda ağrıya neden olur. Buna radikülopati denir. Ağrı, sıkıştırılmış sinir kökünün spesifik dağılımında koldan ele doğru yayılabilir. Bir servikal disk omuriliğe baskı yaparsa, yürüme, spastisite ve barsak-mesane inkontinansı ile ilgili önemli sorunlar olabilir. Buna miyelopati denir
Teşhis
Omurga, hasta uzanmış ve ayakta dururken incelenir. Kas spazmı nedeniyle, normal omurga eğriliği kaybı kaydedilebilir. Etkilenen spinal seviyeye basınç uygulandığında ağrı artabilir.
Bireysel kas grupları, herhangi bir zayıflık belirtisini belirlemek için güç açısından test edilir. Herhangi bir ince duyu kaybını belirlemek için tüm vücut ince dokunuş ve hafif iğnelerle test edilir. Dirsekler, eller, dizler veya ayak bileklerindeki anormal refleksler disk herniasyonunun yerini gösterebilir.
MR (manyetik rezonans) görüntüleme, anatomiyi ve omurga çevresindeki yumuşak dokuları görüntülemenin en iyi yolunu sağlar. Fıtıklaşmış diskler kolayca görülür ve cerrahi seçenekler için incelenebilir. Hasta MR çekemiyorsa, yani hastada kalp pili varsa, miyelografili BT taraması kabul edilebilir bir görüntüleme tekniğidir.
Tedavi
Boyun fıtığı tedavisi fıtıklaşmış bir servikal disk için ilk tedavi genellikle ameliyat değildir. Tedavi  steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçları fizik tedavi ve dinlenmeyi içerir. Fıtıklaşmış disklerin yaklaşık %80'i ameliyatsız iyileşebilir.
Fizik tedavide, sıkışmış omurilik siniri, spazm halinde olan ve ikincil olarak etkilenen kasları gevşetmek için Hotpack, ınfraruj, traksiyon, ultrason, vakum ve elektriksel kas stimülasyonu kullanır. Bu uygulamalarla birlikte günlük yaşam aktivitelerinin düzenlenmesi ve düzenli egzersiz yaparak tekrardan kaçınılabilir.

Özel Maltepe Ersoy Hastanesi
Uz. Dr. Yasin Altundal