Görüşmeyi Başlat
1
Bilgi almak ister misiniz?
Kodu Tara
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
ONLİNE MUAYENE
ONLİNE RANDEVU
SONUÇLARI GÖR

Kolajen içeren besinler ve Kolajen tüketmenin faydaları

Kolajen içeren besinler ve Kolajen tüketmenin faydaları
01.11.2023

Kolajen içeren besinler ve Kolajen tüketmenin faydaları

Kolajen İçeren Besinler


Kollajen insan vücudunda bulunan ve vücudun toplam protein içeriğinin yaklaşık üçte birini oluşturan bir proteindir. Deri, kemikler, kaslar, tendonlar ve bağlar da dahil olmak üzere vücudunuzun çeşitli bölümleri için bir yapı taşı görevi görür. 
 Vücudunuz doğal olarak kolajen üretse de, üretim yaşla ve UV ışığına maruz kalmayla birlikte azalma eğilimindedir. Kollajen eksikliklerini önlemek için, kolajen açısından zengin yiyeceklerle beslenmek, cildinizi, kaslarınızı ve bağlarınızı korumak için iyi olur.


En fazla kolajen bulunan besinler


Kemik Suyu
Hayvan kemikleri zengin bir kolajen kaynağıdır. Kemiklerin ve bağ dokularının sudaki yavaş kaynama süreci, kemiklerdeki kolajenin vücudunuz tarafından daha kolay emilebilen jelatine dönüşmesini sağlar. Kemik suyu , kolajenin yanı sıra esansiyel amino asitleri ve mineralleri de sağlar.
Balık ve Kabuklu Deniz Ürünleri
Balık, özellikle derisi ve pulları mükemmel bir kolajen kaynağıdır. Balıktan elde edilen kolajenin biyoyararlanımı yüksektir. Bu, diğer kaynaklardan gelen kolajenden daha verimli emildiği anlamına gelir. 
Tavuk
Tavuk, özellikle tavuk kıkırdağı, doğal bir kolajen kaynağıdır. 
Biftek
Sığır eti ve kemikleri zengin bir kolajen kaynağıdır. Biftek, özellikle bağ dokusu içeren kesimler de kolajen içerir. 
Yumurta 
Yumurta akı, kolajen üretimi için gerekli amino asitlerden biri olan prolin kaynağıdır. 
Yumurta sarısı özel olarak kolajen içermese de vücutta kolajen üretimi için gerekli olan besinler açısından zengindir. 
Meyveler 
Portakal, greyfurt gibi  C vitamini içeren meyveler ve sebzeler. C vitamini, vücudun kolajen oluşturmasını ve onu etkili bir şekilde kullanmasını sağlar.  Yani meyvelerde kolajen bulunmasa da vücudun doğal kolajen üretmesine yardımcı olur. 
Sebzeler 
Sarımsak gibi kükürt açısından zengin besinler kolajen içermede, vücudunuzdaki kolajen üretimine katkıda bulunur. 
 Süt, peynir ve yoğurt
Süt ürünleri  dolaylı olarak vücudunuzdaki kolajen üretimini destekleyebilir. Kendileri kolajen içermeseler de, kolajen moleküllerinin temel bileşenleri olan iki temel amino asit olan prolin ve glisin açısından zengindirler.  Ayrıca süt ürünlerinde bulunan kalsiyum ve D vitamini gibi diğer besinler de genel kemik sağlığını ve gelişimini desteklemek için sinerji içinde çalışır.


 Kolajen Tüketmenin Faydaları


•    Cilt sağlığı: Kolajen cildin elastikiyetine, nemlenmesine ve genel sağlığına katkıda bulunur. Yaşlanma ve çevresel faktörler kolajeni azaltır, bu da potansiyel olarak kırışıklıklara ve kuru cilde yol açar. Kollajen alımının arttırılması bu etkilerle mücadele edebilir ve genç, parlak bir cildi teşvik edebilir.
•    Eklem ağrısı: Kollajen, eklemlerinizi koruyan kauçuk benzeri doku olan kıkırdak bütünlüğünün korunmasına yardımcı olur. Kollajen tüketimini artırmak eklem ağrısını ve artrit semptomlarını hafifletebilir. 
•    Kalp sağlığı: Kolajen atardamarlarınıza yapı sağlayarak zayıflamalarını önler. Böylece sağlıklı kollajen kalp sağlığını desteklemeye yardımcı olabilir. 
•    Kas kütlesi: Kollajen, kreatin sentezinde rol oynayan glisin amino asidini içerir. Bu, kaslara egzersiz sırasında güç sağlamak için ihtiyaç duydukları yakıtı sağlayabilir ve potansiyel olarak kas kütlesini artırabilir. 
•    Kemik sağlığı: Eklemlerimiz ve cildimiz gibi kemiklerimiz de onları güçlü ve sağlıklı tutmaya yardımcı olan kolajen bakımından zengindir