Görüşmeyi Başlat
1
Bilgi almak ister misiniz?
Kodu Tara
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
ONLİNE MUAYENE
ONLİNE RANDEVU
SONUÇLARI GÖR

HoLEP Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler?

HoLEP Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler?
15.12.2022

HoLEP Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler?

Prostat nedir?

Prostat, erkek üreme sisteminin içerisinde yer alan ve asıl işlevi semenin sıvı hale gelmesini sağlayan maddeleri üreten bir salgı bezidir. Prostat mesanenin, diğer bir ifade ile idrar kesesinin hemen çıkımın da yer alır. Erişkinde bir kestane büyüklüğünde ve yaklaşık 18-20 gram ağırlıktadır. Prostat, idrarın mesaneden çıkıp penis içerisinden geçerek dışarıya atılmasını sağlayan idrar kanalının başlangıç kısmını saran bir bezdir.

Prostat büyümesi nedir?

Erkeklerde yaşla birlikte olan prostat bezindeki büyüme (BPH) idrar kanalında tıkanıklık oluşturmakta ve kişide işeme güçlüğüne neden olmaktadır. Prostat büyümesine bağlı oluşan idrar kanalı tıkanıklığı,  gece ve gündüz sık idrara çıkma, idrar tazyikinde azalma, çatallı işeme, mesaneyi tam boşaltamama hissi, ani idrar yapma isteği, idrar kaçırma, idrar yaparken zorlanma ve yanma gibi şikayetlere neden olmaktadır. Şayet hasta herhangi bir tedavi almaz ise bu durum sık idrar yolu enfeksiyonlarına, mesanedeki idrarı boşaltamamaya bağlı taşma şeklinde idrar kaçırmalara, idrar yapamamaya, mesanede taş oluşumuna, idrarda kanamaya ve böbreklerde şişme ve böbrek fonksiyonlarında bozulmaya neden olmaktadır. Tedavi geciktikçe hastanın ameliyattan göreceği fayda azalmaktadır.

 

HoLEP (Holmium Lazer) Nedir?

Holmium Lazer Prostat Enükleasyonu (HoLEP), İyi huylu prostat büyümesine bağlı işeme sorunu yaşayan (hafif, orta ve şiddetli derecedeki tüm işeme şikayetleri), idrar retansiyonu yani mesanesi dolu olmasına rağmen idrar yapamama durumu, prostat büyümesine bağlı tekrarlayıcı idrar yolu enfeksiyonu ya da prostat büyümesine bağlı idrarda kanama problemi olan erkeklerin tedavisinde kullanılan endoskopik bir cerrahi yöntemdir.

HoLEP (Lazer Prostatektomi)  Nasıl yapılır?

HoLEP (Lazer Prostatektomi)  Genel veya lokal anestezi altında uygulanan endoskopik bir tedavi yöntemidir , kesi gerektirmez.  Ameliyat penis ucundaki idrar kanalından girilerek yapılmaktadır. Lazer enerjisi kullanılarak (holmium lazer veya thulium lazer)  prostat dokusu büyüklüğüne veya şekline göre 2-3 veya tek parça halinde kabuktan sıyrılıp mesane içine atılır. Mesane içine atılan prostat dokusu başka bir aletle parçalanıp vakumlanarak vücut dışına alınır. Tüm parçalar dışarı alındıktan sonra son kontroller yapılır ve sonda takılarak işlem sonlandırılır. Hastanın sondası ertesi günü veya ameliyat sonrası ikinci gün çıkarılarak hasta taburcu edilir.

Holep Sonrası Prostat ın tekrar etme riski var mı?

Holep le Prostat dokusunun kapsülü dışında kalan bütün kısmı tamamem çıkarıldığı için hastalığın tekrarlama riski yoktur.

 

Holep Yapılabilmesi İçin yaş sınırı var mı?

Holep  yapılması  için bir yaş sınırı yoktur. Herhangi bir yaşta yapılabilir.

 

Holep in diğer prostat ameliyatlarından farkları nelerdir?

Prostat TUR ameliyatları belli bir büyüklüğün altındaki prostatlara uygulanırken lazer prostatektomi ameliyatı prostat büyüklüğünden bağımsız olarak her hastaya uygulanabilir.

 Kan sulandırıcı kullanan hastalarda güvenle uygulanabilirliği, işlem esnasında minimal kanama olması, kan transfüzyonuna gerek duyulmaması ve kısa hastanede kalış süresi bu yöntemin önemli avantajlarıdır.

Prostat TUR ameliyatında hastanın idrar yapmasını sağlayacak kadar prostat dokusu çıkarılırken, lazer prostatektomi de prostat kapsülü hariç neredeyse prostat dokusunun tamamı çıkartılır. Bu sayede hasta ömrü boyunca ek bir prostat ameliyatına ihtiyaç duymaz.

 Lazer prostatektomi (Holep ve ThuFLEP) ameliyatı,  Başarı oranı ve diğer ameliyat yöntemlerinden çok daha yüksektir.

HoLEP yönteminde diğer bazı lazerlerde olduğu gibi adenom dokusu (büyüyen ve idrar yolunu tıkayan prostat dokusu) eritilmez, tamamen çıkarılır.

 

HoLEP Yapılabilmesi İçin Yaş Sınırı Var mıdır?

İyi huylu prostat büyümesi sorunu yaşayan hastalarda kullanılan HoLEP için bir yaş sınırı yoktur.

 

HoLEP Ameliyatı Sonrası İdrar Kaçırma Sorunu Yaşanır mı?

İdrar'ı  tutmayı sağlayan sfinkter , HoLEP ameliyatıyla müdahale edilen alanın dışında dır. Ameliyat esnasında bu sfinktere dokunulmaz, dolayısı ile  HoLEP sonrası  idrar kaçırma gibi problemler olmaz.

 

HoLEP Ameliyatı Cinsel Yaşamı Etkiler mi?

HoLEP ameliyatında kullanılan lazer enerjisinin etkilediği doku derinliği çok azdır. Dolayısıyla prostatın dışında seyreden ve sertleşmeyi sağlayan sinirleri etkilemez. İşlem sonrası cinsel işlev bozukluğu gibi sorunlar yaşanmaz.

 

Doç. Dr. Şeref Başal

Üroloji Hastalıkları Uzmanı