Görüşmeyi Başlat
1
Bilgi almak ister misiniz?
Kodu Tara
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
ONLİNE MUAYENE
ONLİNE RANDEVU
SONUÇLARI GÖR

Ayakkabı alırken dikkat edilecek hususlar?

Ayakkabı alırken dikkat edilecek hususlar?
23.12.2023

Ayakkabı alırken dikkat edilecek hususlar?

1. Ayakkabı bedenleri aynı değildir. Ayakkabı markaları ve stilleri arasında bedenler farklılık gösterecektir. Ayakkabınızı satın alırken ayakkabının üzerinde yazan numaraya bağlı kalmayın. Ayağınıza en uygun ayakkabı numarasını seçin.

2. Akşam saatlerini tercih edin. Uzun süre ayakta durduğumuzda ve yürüdüğümüzde ayaklarımız şişer. En iyi uyumu seçmek için, gün sonunda ayaklarınızın en geniş olduğu zamanda ayakkabıları denemeniz önemlidir.
 
3. Ayaklarımız zamanla değişir ve yaşlandıkça sıklıkla daha büyük bir ayakkabıya ihtiyaç duyulur. Ayrıca çoğumuzun bir ayağı diğerinden daha büyüktür. Daha büyük ayağa uyacak şekilde satın alın.
 
4. Ayakkabının tabanı da önemli bir faktördür. Yumuşak ve esnek bir tabana sahip ayakkabılar, ayak rahatlığı ve sağlığı açısından idealdir. Düz tabanlar için ek destek sağlayan ayakkabılar, çukur tabanlar için ise ayak kemerine uygun olanlar seçilmelidir.

 
5. Ayakkabı ile ayak arasında belirli bir boşluk olması gerekir. Bu boşluk genellikle bir parmak genişliğinde olmalıdır ve ayak parmakları rahatça hareket edibilmelidir.

6. Ayakkabıyla yürümek rahatlığı değerlendirmenize yardımcı olur, çünkü yürümek ayak parmaklarınızı hareket ettirmenize ve topuk kaymasını hissetmenize olanak tanır. Ayrıca tabanın kemer desteğini ve yastıklamasını daha iyi değerlendirebilirsiniz. Ayakkabının doğru hissettirdiğinden emin olun.
 
7. Sivri uçlu ayakkabılar, ayak parmaklarını ayakkabının dış hatlarına uymaya zorlar. Bu, bunyon, çekiç parmak ve nöroma oluşumunu teşvik eder. Ayağınızın şekline mümkün olduğunca uyan bir ayakkabı seçin.  Yuvarlak burunlu ayakkabıları tercih edin.  Sivri burunlu ayakkabı giyiyorsanız bunu nadiren ve kısa süreliğine giyin.
 
8. Yüksek topuklu ayakkabılar ayaklarınızı parmak ucuna doğru ileri doğru iter ve ön ayak sorunları riskini artırır. Ayrıca vücut ağırlığının büyük bir kısmı ayak parmaklarının üzerindedir. Bu, durum ağrıya sebep olabilir. Orta veya alçak topuk önerilir.  

 
9. Ayakkabılar ilk giyildiğinde rahat olmalıdır. Esnemesini bekleyerek dar ayakkabılar satın almayın. 
 
10. Ayakkabının malzemesi, ayağın nefes almasını sağlar ve terlemeyi önler. Doğal malzemeler-den yapılmış bir ayakkabı tercih edilmelidir.

Op. Dr. Namık Kemal Özkan
Ortopedi ve travmatoloji uzmanı

Özel Maltepe Ersoy hastanesi